Załącznik nr 1
do Zarządzenia nr 10 z dnia 31.08.2020 r.
Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wijewie

 

PROCEDURA FUNKCJONOWANIA

SZKOŁY PODSTAWOWEJ W WIJEWIE

W CZASIE EPIDEMII COVID-19

Od 1 września 2020

Niniejsza procedura powstała w oparciu o „Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.” z dnia 5 sierpnia 2020

Wariant A - tradycyjna forma kształcenia

  1. Zasady  ogólne
  1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  2. Do pracy w szkole mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  3. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  4. Wszystkich wchodzących do szkoły obowiązuje dezynfekowanie rąk, zgodnie z instrukcją,  środkiem dezynfekującego znajdującym się przy wejściu do szkoły.
  5. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:

a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

 

  1. Organizacja pracy szkoły

W szkole obowiązuje bezwzględny zakaz organizowania:

- wyjść grupowych do obiektów użyteczności publicznej,

- wycieczek szkolnych,

- wyjazdów na zawody sportowe,

- spotkań z osobami trzecimi (tj. niebędącymi pracownikami szkoły),

- imprez integracyjnych z nocowaniem w szkole.

Wszyscy uczniowie są zobowiązani posiadać w tornistrze/plecaku szkolnym dzienniczek/notes z numerami telefonów do rodziców/opiekunów umożliwiający skuteczną i szybką komunikację z opiekunami ucznia.

Promujemy noszenie osłon ust i nosa w przestrzeni wspólnej (korytarz, toaleta, boisko szkolne) i powitania bez kontaktu bezpośredniego. Nauczyciele swoim przykładem zachęcają uczniów do dbania o higienę: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły, przed jedzeniem, po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety). Eliminujemy zachowania typu: „daj gryza, daj łyka”.

Uczniowie mogą korzystać z telefonu w sekretariacie wyłącznie w ważnych sprawach. Ze swoją sprawą powinni najpierw zapoznać wychowawcę lub nauczyciela z którym mają najbliższą lekcję.

Sekretariat nie wypożycza kluczyków do szafek uczniowskich.

Wszystkie osoby korzystające z jednorazowych masek i rękawic są zobowiązane do wyrzucania zużytych środków do specjalnie oznakowanych pojemników, umieszczonych na dolnym i górnym korytarzu.

Przydział sal lekcyjnych dla poszczególnych klas zapisany w planie lekcji podlega zmianom wyłącznie po uzgodnieniu z Dyrekcją szkoły.

Wszyscy pracownicy szkoły są zobowiązani do zapoznania się z instrukcją obsługi szkolnego termometru bezdotykowego.

 

 

 

Klasy I –III

  1. Uczniowie wchodzą do szkoły wejściem z ulicy – bezpośrednio na dolny korytarz w nowej części szkoły.
  2. Poddają dłonie dezynfekcji dokonywanej przez pracownika szkoły.
  3. W okresie adaptacyjnym (tj. do 11 września 2020) w uzasadnionych przypadkach, uczniowi klasy I przy wejściu do szkoły może towarzyszyć jeden opiekun, ograniczając swój pobyt w szkole do niezbędnego minimum w wyznaczonych obszarach (szatnia, korytarz), z zachowaniem zasad dystansu i osłony nos i ust.
  4. Po przebraniu się w szatni uczniowie udają się:

- między godz.7.15 - 8.15 - na świetlicę – sala nr 6

- między godz.8.15 - 8.45 - do swojej sali lekcyjnej:

sala nr 6 – klasa Ib, sala nr 7 – klasa IIa, sala nr 8 – klasa IIIa, sala nr 17 – klasa Ia.

Opiekę nad uczniami w sali w godz.8.15 – 8.45 pełni nauczyciel, który ma 1. lekcję w tej klasie w danym dniu.

 

  1. Uczniowie korzystają ze środków dezynfekcyjnych wyłącznie pod nadzorem nauczyciela.
  2. Uczniowie muszą posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub na własnej półce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  3. Uczniowie nie powinni przynosić do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie nie dotyczy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami.
  4. Wychowawca zobowiązany jest usunąć z sali wszystkie przedmiot i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować, lub uniemożliwić uczniom dostęp do nich.

W klasach mogą być wyłącznie gazetki informacyjne i edukacyjne oraz minimalistyczne dekoracje okolicznościowe (np. z okazji ważnych świąt).

  1. Uczniowie spożywają swoje jedzenie i picie (szkoła nie zapewnia herbaty).
  1. Uczniowie korzystają z dystrybutora napojów pod nadzorem nauczyciela, z zachowaniem zasad: dezynfekcja rąk, maks.3 osoby w kolejce zachowując dystans wyznaczony taśmą.
  2. Uczniowie korzystają z biblioteki szkolnej podczas zajęć edukacji polonistycznej wyłącznie pod opieką wychowawcy, po uzgodnieniu  czasu z nauczycielem-bibliotekarzem.
  1. Nauczyciele organizują przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.
  1. Nauczyciele są zobowiązani do wietrzenia sal podczas zajęć lekcyjnych, co najmniej raz w ciągu godziny.
  2. Nauczyciele organizują częsty pobyt klasy na świeżym powietrzu na terenie szkoły, z zachowaniem dystansu od innej grupy uczniów,
  3. W trakcie nauki muzyki uczeń korzysta z własnego instrumentu. Należy zrezygnować ze śpiewu chóralnego.
  4. W miarę możliwości należy prowadzić zajęcia wychowania fizycznego na otwartej przestrzeni. Korzystanie z boiska ORLIK jest możliwe wg harmonogramu ustalonego w szkole. Podczas zajęć wychowania fizycznego należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe  i zastąpić je innymi formami aktywności. Po każdych zajęciach uczeń zabiera strój gimnastyczny do wyprania.
  5. Po zakończonych zajęciach uczniowie udają się do szatni wg zaleceń nauczyciela- rotacyjnie po 2 - 3 osoby (np.: najpierw dojeżdżający, potem dzieci miejscowe- najpierw dziewczynki, na końcu chłopcy), z zachowaniem dystansu fizycznego,
  6. Opiekunowie oczekują na dzieci tylko i wyłącznie przed budynkiem szkoły (nie wchodzą na boisko).

Klasy IV – VIII

  1. Uczniowie wchodzą do szkoły dwoma wejściami z boiska szkolnego (brązowe drzwi) i udają się:

- między godz.7.15 - 8.15 - na świetlicę: sala nr 6- uczniowie z klas IV-V; sala nr 1: uczniowie z klas VI - VIII

 

- między godz.8.15 - 8.45 do sali lekcyjnej w której mają 1.lekcję

  • drzwi nr 1 - wejście do sal numer: 1, 2, 3, 4.
  • drzwi nr 3 - wejście do sal numer: 14, 15, 16, K.

 

Opiekę nad uczniami w sali w godz.8.15 - 8.45 pełni nauczyciel, który ma 1. lekcję w tej klasie w danym dniu.

 

  1. Uczniowie muszą posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub w szafce. Uczniowie nie mogą wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  2. Nauczyciele dbają o wietrzenie sal podczas zajęć (uchylone okna, otwarte drzwi).
  3. Uczniowie nie powinni przynosić do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie nie dotyczy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami.
  4. Wychowawca zobowiązany jest usunąć z sali wszystkie przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub zdezynfekować, lub uniemożliwić uczniom dostęp do nich.

W klasach mogą być wyłącznie gazetki informacyjne i edukacyjne oraz minimalistyczne dekoracje okolicznościowe (np. z okazji ważnych świąt).

  1. Uczniowie spożywają swoje jedzenie i picie (szkoła nie zapewnia herbaty).
  1. Uczniowie korzystają z dystrybutora napojów z zachowaniem zasad: dezynfekcja rąk, maks.3 osoby w kolejce zachowując dystans wyznaczony taśmą.
  1. Uczniowie korzystają z biblioteki szkolnej wg harmonogramu dla klas, ustalonego przez nauczyciela-bibliotekarza.
  2. Podczas wszystkich przerw uczniowie przebywają na boisku szkolnym ograniczając pobyt w budynku do niezbędnego minimum.

O spędzaniu przerw w budynku decydują nauczyciele dyżurujący na boisku szkolnym.

Po zakończeniu przerwy uczniowie ustawiają się klasami w wyznaczonych miejscach. Udają się do szkoły w zwartej grupie klasowej  po uzyskaniu pozwolenia nauczyciela dyżurującego.

 

Uczniowie są zobowiązani do stosowania się do wszelkich zaleceń wszystkich nauczycieli dyżurujących na przerwach.

 

  1. W trakcie nauki muzyki uczeń korzysta z własnego instrumentu. Należy zrezygnować ze śpiewu chóralnego.
  1. W miarę możliwości należy prowadzić zajęcia wychowania fizycznego na otwartej przestrzeni. Korzystanie z boiska ORLIK jest możliwe wg harmonogramu ustalonego w szkole. Podczas zajęć wychowania fizycznego należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe  i zastąpić je innymi formami aktywności. Po każdych zajęciach uczeń zabiera strój gimnastyczny do wyprania.
  1. Uczniowie korzystają z szafek wyłącznie z użyciem własnych kluczyków. Sekretariat nie wypożycza kluczy zapasowych. Brak kluczyka skutkuje ponoszeniem konsekwencji zapominania. Podczas korzystania z szafki należy zachowywać dystans fizyczny od innych osób.
  2. Po zakończeniu zajęć uczniowie miejscowi ograniczają do niezbędnego minimum pobyt w budynku szkoły udając się do domu.
  1. Opiekunowie oczekują na dzieci tylko i wyłącznie przed budynkiem szkoły (nie wchodzą na boisko).

 

Spotkania z rodzicami

  1. Spotkania z rodzicami odbywają się wg ustalonego harmonogramu w  formie:

- zebrań, które odbywają się stacjonarnie w szkole

- dyżurów, które odbywają się wyłącznie w formie zdalnej

  1. Spotkania z nauczycielami poza wyznaczonym harmonogramem są możliwe wyłącznie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.
  2. Na zebrania mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  3. W przestrzeni wspólnej szkoły należy zachować zasady:
  1. dystansu od wszystkich osób - min. 1,5 m,
  2. stosowanie środków ochronnych: osłona ust i nosa, dezynfekcja rąk lub rękawiczki jednorazowe

Świetlica szkolna

  1. Świetlica szkolna zapewnia opiekę wszystkim uczniom dojeżdżającym oraz uczniom miejscowym, wyłącznie z klas I – IV, którzy wymagają opieki ze względu na pracę zawodową rodziców.
  2. Zajęcia świetlicowe odbywają się w wyznaczonych salach dydaktycznych.
  3. Uczniowie korzystają ze środków do dezynfekcji rąk pod nadzorem opiekuna.
  4. Pomieszczenia należy wietrzyć (nie rzadziej, niż co godzinę w trakcie przebywania dzieci w świetlicy), w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.
  5. Opiekunowie przyprowadzający i odbierający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:

a) maksymalnie jeden opiekun po jedno dziecko/dzieci,

b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,

c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).

 

Biblioteka szkolna

  1. Uczniowie klas I-III korzystają z biblioteki szkolnej podczas zajęć edukacji polonistycznej wyłącznie pod opieką wychowawcy,
    po uzgodnieniu  czasu z nauczycielem-bibliotekarzem.
  2. Uczniowie klas IV-VIII korzystają z biblioteki szkolnej podczas przerw
    i po zajęciach lekcyjnych, według harmonogramu dla klas, ustalonego przez nauczyciela-bibliotekarza.
  3. Dokonując wypożyczeń nauczyciel-bibliotekarz zobowiązany jest uwzględniać konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.

Sala gimnastyczna

  1. Uczniowie wchodzą na salę gimnastyczną wyłącznie pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego.
  2. W szatniach zachowują od siebie maksymalny dystans, na jaki pozwala przestrzeń.
  3. Stosują się ściśle do poleceń nauczyciela. Korzystają wyłącznie ze wskazanego sprzętu sportowego.
  4. Nauczyciele dbają o wietrzenie sali podczas zajęć (uchylone okna).
  1. Po każdych zajęciach używany sprzęt i podłoga podlegają dezynfekcji. Personel obsługi odnotowuje codziennie każdą dezynfekcję na „Karcie dezynfekcji sali nr ….” – załącznik nr 1. (data, wszystkie kolejne godziny dezynfekcji, podpis pracownika)

 

  1. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
  1. Sale lekcyjne klas I –III są dezynfekowane po zakończeniu zajęć w danej sali. Personel obsługi odnotowuje codziennie każdą dezynfekcję sali lekcyjnej na „Karcie dezynfekcji sali nr ….” - załącznik nr 1. (data, godzina dezynfekcji, podpis pracownika)
  2. Sale lekcyjne klas IV –VIII są dezynfekowane po opuszczeniu ich przez daną klasę, a przed przyjściem kolejnej. Personel obsługi odnotowuje codziennie każdą dezynfekcję sali lekcyjnej na „Karcie dezynfekcji sali nr ….” – załącznik nr 1. (data, wszystkie kolejne godziny dezynfekcji, podpis pracownika)
  3. Przestrzenie wspólne (korytarze, łazienki, siedziska na boisku szkolnym) oraz klamki, włączniki, parapety, balustrady podlegają systematycznej dezynfekcji po każdej przerwie śródlekcyjnej.
  4. Korytarze podlegają wietrzeniu po każdej przerwie śródlekcyjnej.

 

 

  1. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia
  1. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel informuje o tym Dyrekcję szkoły.
  2. Dyrektor wyznacza pracownika, który jest zobowiązany zapewnić opiekę uczniowi do momentu przybycia rodziców/opiekunów.
  3. Ucznia odizolowuje się w odrębnym pomieszczeniu (izolatka) lub wyznaczonym miejscu, zachowując min. 2 m odległości od innych osób.
  4. Dyrektor niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
  5. Obszar, w którym poruszał się i przebywał uczeń z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie poddaje gruntownemu sprzątaniu i dezynfekcji.

 

  1. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia  u pracowników szkoły
  1. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on niezwłocznie poinformować o tym Dyrekcję szkoły, a następnie skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
  2. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie poddaje gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz dezynfekuje się  powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).

 

2020-09-01