29 listopada 2022r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Wijewiepo raz drugi przystąpili do akcji Amnesty International Maraton Pisania Listów.Jest to największa globalna akcja na rzecz praw człowieka: ludzie na całym świecie rok do roku łączą siły, aby wspólnie wysyłać apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa człowieka są łamane. Pierwszy Maraton został zorganizowany w 2001 r. dzięki inicjatywie grupy lokalnej Amnesty z Warszawy. Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Im więcej listów się napisze i wyśle, tym większa szansa, że uda się poprawić los danego człowieka. Każdy może zorganizować Maraton: skrzyknąć przyjaciół, zachęcić nieznajomych i wspólnie pisać listy!Rezultaty Maratonu są widoczne od razu. Już w jego trakcie otrzymuje się wiele dobrych wiadomości – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Maraton Pisania Listów ma na celu podniesienie świadomości młodzieży i ich edukację na temat praw człowieka, a także oferuje im unikalną możliwość realnego wpływu na sytuację osób, które cierpią w wyniku łamania praw człowieka.

W 2021 roku w Polsce zebrano łącznie 156 923 listy, podpisy pod petycjami i innego rodzaju wiadomości, a na całym świecie podjęto co najmniej 4 657 104 akcje. Wśród tych wiadomości były także słowa wsparcia od uczniów Szkoły Podstawowej im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Wijewie. Miały one ogromne znaczenie dla tych wszystkich, o których prawa walczyliśmy.

W tym roku młodzież ze szkoły w Wijewie też chce pomóc. Motywem przewodnim Maratonu jest prawo do pokojowych zgromadzeń. Demonstracje to niezwykle istotne narzędzie zmiany społecznej, tymczasem na całym świecie władze brutalnie tłumią i bezprawnie zakazują zgromadzeń. Na lekcjach WOS-u uczniowie pod opieką Laury Napieralskiej napisali 20 listóww obronie m.in. Aleksandry z Rosji pozbawionej wolności za sprzeciwianie się rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Chow z Hongkongu uwięzionej za obronę prawa do pamięci, Vahida z Iranu torturowanego i uwięzionego za protesty, Shahnewazaz Bangladeszu, któremu grozi więzienie za wpis na Facebooku, Luisa z Kuby uwięzionego za obronę wolności słowa W listach uczniowie wyrażali swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka. Razem mamy siłę, możemy zmienić świat !

L. N.

 

 

 

 

2022-12-02



Galeria zdjęć: