Dzień Europy
3 czerwca 2024r. w Szkole Podstawowej im. króla Stanisława Leszczyńskiego odbyła się impreza podsumowująca projekt ,,Nasza wspólna Europa” połączona z obchodami Dnia Dziecka. Celem projektu było poznanie różnorodności kultur państw członkowskich UE.
W tym roku obchodzimy jubileusz 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Dokładnie o północy 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem wielkiej wspólnoty, jaką jest Unia Europejska. W referendum, które odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003, za przystąpieniem do UE opowiedziało się aż 77,45 proc. Polaków.
Dzisiaj obchodzimy 20-lecie tego wyjątkowego wydarzenia. To 20 lat rozwoju, nowych możliwości, wymiany doświadczeń – 20 lat drogi ku lepszej przyszłości nas wszystkich.
W całym kraju odbywają się różne imprezy kulturalne i edukacyjne upamiętniające rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej.
I my w naszej szkole postanowiliśmy uczcić te wydarzenie. Od dwóch miesięcy przygotowywaliśmy się do przeprowadzenia ,,Dnia Europy”. Na lekcjach historii nauczyciele wprowadzili uczniów w tematykę Unii Europejskiej, na lekcjach muzyki młodzież uczyła się hymnu unii, na lekcjach plastyki uczniowie rysowali najciekawsze zabytki unii. Każda klasa wylosowała państwo należące do unii i miała za zdanie przygotować flagę, plakat
z ciekawostkami i symbolami oraz do wyboru potrawę, strój narodowy, taniec lub piosenkę związaną z danym państwem. Odbył się też konkurs wiedzy o Unii Europejskiej oraz konkurs plastyczny na ,,Najciekawszy zabytek Unii Europejskiej”. Uczniowie wykazali się dużą fantazją i z wielką starannością przygotowali różnorodne potrawy kulinarne. Mogliśmy skosztować maślanych ciasteczek duńskich, greckich ciasteczek melomakarona, migdałowych ciasteczek austriackich, holenderskich ciasteczek pepernotten, ciasta bawarskiego z jabłkami i serem. Był też gulasz węgierski, pierogi litewskie, pizza i spaghetti bolognese. Bardzo szeroka była oferta dań hiszpańskich przygotowanych przez uczniów klasy IIIa: gazpacho (zupa pomidorowa), pisto (gulasz warzywny), tapasy (przekąski),
churrosy (ciasteczka), tarta de santiago. Oprócz potraw uczniowie klasy IIa przygotowali piosenkę polko-duńską, klasa Ia zatańczyła poloneza, klasa IIIa taniec flamenco, klasa IVb taniec bawarski, natomiast uczennice klasy IIIb przygotowały taniec pochodzący z najbardziej znanej obecnie bajki francuskiej ,,Biedronka i Czarny Kot”.
Projekt ,,Nasza wspólna Europa ‘’ był uczniów wspaniałą okazją, aby zdobywać wiedzę w inny sposób. Poprzez zabawę, muzykę, taniec, czy też jedzenie. Na zakończenie każda klas nagrodzona została dyplomem ,,Klasy europejskiej”.
Serdecznie zapraszamy na relacje na fb szkoły!
L. Napieralska
2024-06-06